Rozdělená moudrost
Strahovská knihovna, jedna z nejkrásnějších historických knihoven v Evropě, je tematicky rozdělena do dvou monumentálních sálů. Každý z nich odráží jinou epochu a zaměření sbírky. Teologický sál, starší z obou prostor, je skvostem barokní architektury, zatímco Filozofický sál nese prvky klasicismu a ukazuje na posun myšlení vědeckého světa.
Teologický sál: Barokní klenot
Teologický sál vznikl v roce 1679 z iniciativy opata Jeronýma Hirnhaima. Obsahuje 18 000 svazků, převážně s teologickou tematikou, které mapují duchovní dějiny Evropy. Stěny zdobí fresky od malíře Siarda Noseckého, jejichž biblická symbolika podtrhuje atmosféru tohoto duchovního prostoru. Kromě knih se zde nacházejí také vzácné glóby z 16. a 17. století, které dokazují hluboký zájem o geografii a astronomii tehdejší doby.
Filozofický sál: Most mezi vědou a uměním
Filozofický sál byl vybudován v roce 1794 z podnětu opata Václava Mayera. Obsahuje přes 42 000 svazků pokrývajících široké spektrum vědy. Jeho interiér pochází ze zrušeného kláštera v Louce u Znojma a byl mistrovsky upraven do raně klasicistní podoby. Největší dominantou sálu je velkolepá stropní malba rakouského umělce Antona Maulbertsche, která vypráví příběh vývoje lidského poznání a jeho propojení s duchovními hodnotami.
Zajímavosti a unikáty
Kromě knih a maleb ukrývá Strahovská knihovna i další poklady. Například kabinet kuriozit, který obsahuje předměty z celého světa, včetně přírodnin, historických rukopisů a vzácných map. Knihovna je tak nejen studnicí poznání, ale také místem, kde lze nahlédnout do myšlenkového světa minulých století.
Historické dědictví dneška
Strahovská knihovna je dnes součástí Strahovského kláštera a slouží nejen badatelům, ale i návštěvníkům z celého světa. Svou krásou a historickou hodnotou patří mezi nejcennější knihovní komplexy v Evropě a je nenahraditelnou součástí kulturního dědictví České republiky.