Iwik
severní Čechy

Jmenuji se Ivana. Mým největším koníčkem je četba. O své čtenářské zážitky se s vámi ráda dělím na těchto stránkách. Najdete zde recenze zajímavých knih a audioknih, rozhovory s jejich autory a spoustu dalších zajímavostí ze světa literatury. Moje články však najdete i na portálu Chrudimka.cz. Spolupracuji s předními českými nakladatelstvími a vydavatelstvími, což mi umožňuje vám představit mnoho zajímavých knižních novinek.

Jsem redaktorka portálu
Archiv blogu
Sociální sítě Iwíkovy knihovny
Reklamní miniokénko


Jednoduchý přivýdělek
Reklama zdarma, zvýšení návštěvnosti

Sledovanost

TOPlist
Knihoměsíc Projekty

Knihoměsíc – listopad 2023

30. 3. 2025

Knihoměsíc


Vážení čtenáři, se zpožděním vám přináším souhrn všeho, co jsem přečetla a slyšela v měsíci listopadu v roce 2023. Snažím se vám zprostředkovat všechny recenze, a to včetně těch, které vycházejí mimo stránky Iwíkovy knihovny. Ke všem recenzím vám vložím odkazy, abyste si mohli o mnou přečtených knihách zjistit více.


Přečtené knihy:

  1. Caroline Bishop – Ztracená kapitola (Ztracená kapitola od Caroline Bishop je skvělým čtenářským zážitkem, který má co říci zejména čtenářkám všech věkových kategorií. Je to kniha, která má potenciál změnit životy mnohých z nás. Máte obavy vykročit ze zajetých kolejí? Bojíte se výzev? Přečtěte si tuto knihu a nechte se přeprogramovat. Je to velmi milé čtení, které čtenáře pobaví, vykouzlí úsměv na tváři, ale i dojme. Po jazykové i grafické stránce je to povedené dílo. Doporučuji všem romantickým duším, ale i těm čtenářům, kteří v sobě mají zábrany a rádi by se jich zbavili.)

  2. Jindřich Mann – Lední medvěd (Lední medvěd od Jindřicha Manna je velmi zajímavé dílo. Jindřich Mann je vnukem Heinricha Manna a synem Ludvíka Aškenazyho. Mannovy krátké novely v sobě nesou autobiografické prvky. Poetické vyobrazení Prahy 60. let 20. století, mezilidských vztahů a na pozadí také trochu politiky vede k historické reflexi. Vypravěč s každou novelou roste, až se dostane do fáze, v níž musí nutně nastat sebereflexe, a proto se můžeme setkat nejen s chronologickou kompozicí, ale i retrospektivou. Některé pasáže děje jsou vystaveny na fantazii. Autor při tvorbě použil nevšední jazyk. Prolíná se tu rovina spisovnosti s hovorovostí a nespisovností. Jedná se o velmi povedené dílo a doporučila bych ho všem milovníkům české literární scény.)

  3. Karin Lednická – Šikmý kostel (Knihu Šikmý kostel jsem si přečetla již potřetí, tentokrát pro účely tvorby diplomové práce. Je to luxusní čtenářský zážitek, jenž čtenáři přibližuje těžký život havířů a zároveň těžkosti Ostravska jako takového. Historicky je kniha velmi povedená a myslím si, že je třeba ocenit, že autorka spolupracovala nejen s pamětníky, ale také s renomovanými historiky. Příběh je čtivý, dojemný a hodně silný. Líbí se mi, že jsem se mohla seznámit i s místním dialektem. Román mohu vřele doporučit všem milovníkům české historické literatury a životních příběhů.)

  4. Carlos Ruiz Zafón – Město páry (Město páry od Carlose Ruize Zafóna je pomyslným završením autorovy série Pohřebiště zapomenutých knih, jež je vysoce ceněnou pro skvělé jazykové, tématické i dějové zpracování. Osobně jsem z této série četla Stín větru a moc se mi to líbilo. Když jsem v knihovně zahlédla tuto na Zafóna nezvykle útlou publikaci, rozhodla jsem si ji vypůjčit a musím říci, že se mi výběr vyplatil, protože ta kniha se četla velmi dobře a bavila mě od začátku do konce. Obsahuje 11 povídek, které se vzájemně prolínají. Vždy obsahují nějaký prvek, jenž příběhy propojuje. Ať už jde o postavu, či dějový zvrat. Knihu mohu vřele doporučit všem milovníkům postmodernistických románů a Zafónovým příznivcům.)

  5. Daniel Pelikán – Vetřelci v našich hlavách (Vetřelci v našich hlavách od Daniela Pelikána je zajímavou sondou do všedního života učitele s obsedantně-kompulzivní poruchou. Čtenář má jedinečnou možnost na pouhých 27 stranách (čtečka PocketBook, jinak 80 stran) nahlédnout do nitra člověka s touto formou poruchy a zároveň pochopit jeho pocity, jež jsou těžko uchopitelné. Asi málokdo z nás si dokáže představit vnitřní rozpory, které v sobě takový člověk má. On sám něco chce a jeho vnitřní hlas ho přesvědčuje o něčem jiném. Myslím si, že kniha má potenciál najít si svého čtenáře. Mně oslovilo jazykové zpracování a poměrně zajímavý a neotřelý způsob předání informací o poruše. Knihu vřele doporučím všem milovníkům příběhů ze života, ale třeba i učitelům a dalším profesím, které pracují s lidmi a měli by rozumět jejich vnitřnímu rozpoložení a chápání světa kolem sebe.)


Četli jste, nebo jste slyšeli některý z titulů? Jaký je váš názor? Budu ráda za každý příspěvek a případná doporučení, co bych si mohla přečíst příště.

štítky
podobné články

Zanechat komentář