Štítek: BizBooks

  • Cynthia DiTibero, John O´Leary – Zapálený: Jak v sobě zažehnout lepší život (7 rozcestí = 7 voleb)

    Cynthia DiTibero, John O´Leary – Zapálený: Jak v sobě zažehnout lepší život (7 rozcestí = 7 voleb)

    Zapálený - náhled

    Příběh, který inspiruje

    Kniha Zapálený od Johna O’Learyho ke mně přišla díky mé mamince, která mi ji zapůjčila s doporučením, že stojí za přečtení. A měla pravdu – tato motivační kniha plná odvahy, síly a naděje mě oslovila od první stránky. Autor ve svém vyprávění ukazuje, že i z nejtěžších životních zkoušek může vzejít nový smysl a příležitost růst. Jeho poselství je jasné: každý z nás má šanci proměnit svůj život, pokud se rozhodne své příležitosti využít.

    O autorovi

    John O’Leary je americký motivační řečník, autor a přeživší tragédie, která ho poznamenala na celý život. Po nehodě v dětství, kdy utrpěl popáleniny na 100 % těla, musel projít desítkami operací a roky rehabilitací. Přesto se nevzdal a rozhodl se sdílet svůj příběh, aby pomáhal ostatním překonávat životní výzvy. Svými motivačními přednáškami oslovil miliony lidí po celém světě a jeho kniha Zapálený je prodloužením jeho poslání – inspirovat, povzbuzovat a přinášet naději tam, kde je nejvíce potřeba.

    Anotace knihy (zdroj: cbdb.cz):

    Někdy uděláte jen jednu chybu a zničíte si celý život. A někdy dostanete druhou šanci – když si ji vybojujete! Získat svůj život zpět se podařilo autorovi knihy Zapálený Johnu O’Learymu, který v devíti letech utrpěl popáleniny celého těla. Poutavý popis jeho boje v nemocnici spolu se zamyšlením nad tím, jak dnes fungujeme a jak bychom jako jedinci mohli fungovat lépe, vtáhne čtenáře už po prvním řádku. Ptejte se, co ještě můžete udělat lépe, a věřte ve svou vlastní vnitřní sílu.

    Zapálený -  obálkaPříběh plný síly a naděje

    Kniha Zapálený od Johna O’Learyho je výjimečným vyprávěním o tragédii, která změnila život autora. V pouhých devíti letech se stal obětí těžkých popálenin, které ohrozily jeho život. O’Leary však nejenže přežil, ale proměnil svou zkušenost v inspirativní příběh, který dodává odvahu ostatním. Kniha ukazuje, že i z největšího utrpení může vzejít nový začátek, pokud člověk dokáže využít své příležitosti.

    Styl vyprávění a struktura

    Autor volí ich-formu, která čtenáře okamžitě vtáhne do děje. Díky osobnímu tónu a emotivním popisům se stává příběh ještě působivější. O’Leary píše upřímně a bez příkras, přičemž dokáže zároveň pobídnout čtenáře k zamyšlení nad jejich vlastním životem. Fotografie, které doprovází text, dodávají knize na autentičnosti a dokazují, že události, o nichž píše, nejsou přehnané ani smyšlené.

    Motivační poselství

    Hlavním cílem knihy je předat čtenáři naději a motivaci. O’Leary ukazuje, že i v situacích, které vypadají beznadějně, lze najít sílu pokračovat. Vychází z vlastní zkušenosti, ale jeho rady jsou univerzální – zaměřené na přijetí výzev, překonávání strachu a hledání smyslu i v těžkých časech.

    Proč si knihu přečíst

    Zapálený není jen příběhem o přežití, ale také výzvou k akci. Čtenáři, kteří hledají motivaci, si z knihy odnesou cenné rady i emocionální zážitek. Díky autorově autentičnosti a jeho odhodlání inspirovat ostatní je tato kniha výjimečným dílem, které má potenciál změnit pohled na život.

    Grafické hodnocení:

    Hodnocení 5

    Bibliografické údaje (zdroj: databazeknih.cz):

    Vydáno

    2017, BizBooks

    Originální název

    On Fire, 2016

    Překlad

    Romana Hegedüsová

    Počet stran

    256

    Jazyk vydání

    český

    Vazba knihy

    měkká/brožovaná

    Forma

    kniha

    ISBN

    9788026505952

  • Zadrátovaný svět: Pátrání po rodinném tajemství a holokaustu – Noah Lederman

    Zadrátovaný svět: Pátrání po rodinném tajemství a holokaustu – Noah Lederman

    Zadrátovaný svět -Řadíte se k příznivcům historických příběhů, které čerpají ze vzpomínek skutečných pamětníků. Kniha, kterou bych vám prostřednictvím této recenze ráda představila, vám zajisté splní vše, po čem toužíte. Autor vás v ní seznámí se svými prarodiči, kteří si prošli trýznivým obdobím pobytu v koncentračním táboře. Oba pocházeli z polského Otwocku. Autorova babička pocházela z velké židovské rodiny, ale válku přežila jen ona. Ostatní byli zplynováni nebo zastřeleni. Dědeček na tom nebyl o moc lépe. Noah Lederman již od útlého dětství toužil po tom, aby mu prarodiče o těžkostech druhé světové války vyprávěli. Od dědy se toho moc nedozvěděl a babička se o tomto bolestném období nerada bavila. Jak to tedy zařídit, aby mohl vzniknout působivý příběh plný emocí a dojemných okamžiků. Nebojte, autor se s potížemi popral a nakonec vznikl literární skvost monitorující události druhé světové války, ale i toho, jak bolestivé okamžiky poznamenávají životy i dalších generací.

     

    Oficiální anotace (zdroj: cbdb.cz):
    Děsivé vzpomínky plné napětí, smrti i lásky, které přečtete jedním dechem
    Autor knihy Noah Lederman si vytýčil nelehký úkol – odhalit tajemnou minulost svých židovských prarodičů pocházejících z Polska. Jako jediní ze svých rodin přežili druhou světovou válku i koncentrační tábory Majdanek, Osvětim, Bergen Belsen, Ravensbrück. Po válce emigrovali do USA. Lederman cítil, že potřebuje znát své kořeny. Po několik let tak skládá střípky z vyprávění své babičky, ze svých cest po Evropě po místech, kde byly koncentrační tábory, z návštěv památek holokaustu a ze vzpomínek pamětníků.

     

    Titul Zadrátovaný svět: Pátrání po rodinném tajemství a holokaustu vyšel v originálu (A World Erased) v roce 2017. U nás jej vydává v roce 2018 nakladatelství BizBooks. A příznivci e-knih se poměrně záhy dočkávají i jeho elektronického zpracování. Příběh najdete jak v sortimentu portálu Palmknihy, tak i na eReadingu.

     

    Když jsem si vybírala titul, který bych si mohla přečíst tentokrát, byl kandidát jasný vcelku ihned. V okamžiku, kdy jsem zahlédla v nabídce Zadrátovaný svět a přečetla jsem si jeho působivou anotaci, věděla jsem, že nesáhnu vedle. Na první pohled mě uchvátila i obálka, která ilustruje temné prostředí koncentračního tábora v Osvětimi. Je to smutné místo, které v sobě uzavírá mnoho lidských trápení a smrti. Jelikož mě tematika Hitlerova „konečného řešení židovské otázky“ zajímá, tak pro mě bylo téměř nutností se do knihy pustit. Při jejím čtení si uvědomíte spoustu věcí. Neustále si budete klást otázky, jak to tedy všechno bylo.

     

    Příběh této knihy je psán velice zajímavým způsobem a čtenář se tak do něj vcelku lehce začte. Nicméně téma je těžší a bolestivé, křehčí povahy budou mít nejspíše při čtení problém a budou si jej muset dávkovat postupně. V textu je zachyceno mnoho příkoří, ale i smrti. Proto vás vyprávění s největší pravděpodobností velmi zasáhne. Děj je čtivý a plyne téměř sám. Vše je sepsáno tak umně, že budete během chvilky do dění vtaženi. Postavy jsou popsány jak po charakterové stránce, tak je charakterizují i jejich činy, jimiž se prezentují. Vypravěčů je v textu několik, jakýmsi komentátorem událostí současnosti je Noah, občas se zpočátku projevil dědeček a následně jeho slovo, i když s menšími obtížemi, převzala babička. Objevuje se ale i několik krátkých postřehů ze strany Noahova otce. Na to, že se v ději objevuje hned několik Noahem zprostředkovaných úhlů pohledu, není tento fakt nijak rušivý. Spíše naopak, jednotlivá vyprávění se skvěle doplňují.

     

    Čtenáři budou mile překvapení pátráním po minulosti, jejíž hledání a odpovídání na celou řadu otázek je velmi zajímavé. Celý příběh o holokaustu a touze po přežití je zachycen na pouhých 240 stranách. Avšak abyste nečekali jen text, na konci knihy se objevují i obrázky, které rodinu představují v celé její kráse. Některé snímky vznikly před válkou a je na nich zachyceno velké množství lidí, na fotografiích po válce už je jen dvojice (Noahovi prarodiče), časem k nim přibudou dvě malá dítka, Noahův otec a jeho teta.

     

    Kromě tematizace 2. světové války si budete moci povšimnout základních informací o židovském náboženství a různých jeho zvycích. Občas se v textu najdou i nějaká ta hebrejská slovíčka. K jejich vysvětlení je vždy připojena poznámka pod čarou, jež je označena určitým počtem hvězdiček.

     

    Autorův styl je svěží a ryze výpravný. Kniha se dá použít coby skvělý pramen, jenž monitoruje smutné události a pobyt v koncentračním táboře. Nedočtete se tu žádné odborné informace. Autorovým zdrojem byly ryze prameny orální historie (tj. vyprávění pamětníků).

     

    Vyprávění je složeno ze dvou dějových linek. Vše začíná v současnosti, kdy se autor čtenáři svěřuje s důvody, proč knihu začal psát a seznamuje jej se svou rodinou a její historií. Postupně se retrospektivně vrací do svého dětství a nastiňuje, jak náročné je zjišťování informací o událostech, jež potkaly v minulosti jeho prarodiče. Když však odroste, otevírají se mu dveře k tomu, co jej jako malého tolik zajímalo. Mimo postřehů z vyprávění také hodně cestuje a navštíví všechna místa, v nichž se babička s dědou pohybovali. Vše jej hluboce zasáhne, a to je i ten důvod, proč bylo nutné tento příběh sepsat.

     

    V ději autor zachycuje plejádu neočekávaných zvratů, které ovlivnily život hned několika lidí, dokonce i celých rodin. Celý děj je zachycen v 37 kapitolách, vše uzavírá epilog, poděkování autora, zdroje a několik informací o autorovi. Zajímavou přílohou jsou již zmíněné fotografie. V knize se nachází několik delších kapitol, nicméně převažují spíše epizody kratší, které posouvají vyprávění sloními kroky kupředu.

     

    Celá kniha je odvyprávěna v subjektivní ich-formě, která je obohacena množstvím dialogů, jež vyprávění obohacují a působí tak mnohem autentičtěji, než kdyby vyprávěla pouze jedna postava. Jak jsem již poznamenala, objevuje se tu i hebrejský jazyk.

     

    Moje subjektivní hodnocení tohoto počinu je pozitivní. Při čtení jsem byla spokojená, protože mi text příjemně plynul a nezadrhával se. Vyprávění bylo plné emocí a silných zážitků. Každý si tak z četby této knihy odnese něco jiného. Někdo si odnese ponaučení, jiný pochopí, ale hlavní je, že se autor postaral o další zajímavý pramen, který autenticky monitoruje smutnou dobu. Jednou, až tu žádný pamětník nebude, budeme moci vzít do rukou aspoň jejich vzpomínky zaznamenané do knih. Titul jsem sice měla přečtený během pár chvil, ale musela jsem zpracovat onen silný prožitek. Autorovi se dílo zdařilo a myslím, že jeho prarodiče někde v nebíčku jsou na svého vnuka náležitě hrdí. Po jazykové stránce jsem byla s textem spokojená, ač se sem tam objevila nějaká jazyková chyba, nebylo to nic, co by narušovalo můj čtenářský požitek. Zadrátovaný svět si ode mě vysloužil nádherných 100 % hodnocení.

     

    Pokud si rádi přečtete silnější příběh s emotivní náplní, jenž je zachycen na základě vzpomínek pamětníků, tuto knihu vám mohu vřele doporučit.

     

    Za poskytnutí recenzní e-knihy patří vřelé díky portálu Palmknihy. Pokud vás recenze zaujala a titul byste si rádi přečetli, můžete si jej pořídit zde nebo tady.

     

    Bibliografické údaje (zdroj: databazeknih.cz):

    Originální název:

    A World Erased (2017)

    Žánr:
    Literatura faktu, Biografie a memoáry, Historie
    Vydáno: 2018, BizBooks
    Počet stran: 240
    Vazba knihy: vázaná
    ISBN: 978-80-265-0730-7